Taylor Swift Turkey
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Taylor Swift Turkey

Türkiye'nin En Yeni Taylor Swift Hayran Forumu

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

1989 Albümü

YazarMesaj
folklore
Yönetici
Yönetici
folklore

1989 Albümü Empty
MesajKonu: 1989 Albümü   1989 Albümü Icon_minitimeC.tesi Nis. 29, 2017 5:11 am

WELCOME TO NEW YORK
“Albüme bu şarkı ile başlamak istedim çünkü New York, son birkaç yılda yaşadıklarım için önemli bir yer oldu. New York’a taşınmanın hayalini kurmuştum sonra bu konuda takıntı hale geldim ve sonra taşındım. Bu şehirde bulduğum ilhamı açıklamak ve yaşadığım diğer ilham verici olaylarla kıyaslamak oldukça zor bir şey. Burası heyecan verici bir şehir. Buraya taşınmaya iyimser baktım ve şehri sonsuz imkanların olduğu bir yer olarak gördüm. Bunların albüme ve özellikle ilk şarkıya yansıdığını görebilirsiniz.”

BLANK SPACE
"Blank Space tam bir şaka olarak yazmaya başladığım bir şarkı. Bence bir şarkı sözü yazarı olarak kim olduğunuzun farkında olmalısınız fakat diğer yandan insanların sizin hakkınızda ne düşündüğüne dikkat etmelisiniz. Son bir kaç yıldır özel hayatım hakkında duygusal romanlaştırma olduğunu fark ettim. Tüm erkek arkadaşlarının etrafında olan,sürekli sevgili yapan,çok duygusal ve ilgiye muhtaç olan bu yüzden erkekleri kendisinden uzak tutamayan bir kız profili çizdiler. Sonra bu kız erkekler onu terk ediyor diye kalbi kırılıyor ve red edilen kişi oluyor. Bu yüzden kız kötülük inine gidiyor ve intikam için şarkı yazıyor. Eğer bu kız tüm bu özelliklere sahip olsaydı nasıl bir şarkı yazardı diye düşünmeye başladım. Ve bu şarkının bu düşüncenin bir parçası olduğundan eminim."

STYLE
’Style’ moda ve kültürel trendler gözlemi ve değişmeyen belirli şeyler olması hakkında yazdığım bir şarkı. Mesela bir süreliğine küçük siyah bir elbise giymezsiniz fakat bir süre sonra tekrar giymeye başlarsınız. Kimse "Kırmızı rujun modası 2 sene önceydi" demez. Bu tarz şeyleri düşünmeye başladım. Bir tarz içinde geri gelen trenlere yönelen insanlar var ve bu tarzlar asla unutulmuyor. Yani bu şeyler bu şarkıyı yazmamda bana ilham oldular."

OUT OF THE WOODS
"Bu şarkı bazı ilişkilerin doğasının narinliği ve kırılganlığı hakkında. Nereye gittiğini merak ettiğim ya da bir sonra ki gün sona erip ermeyeceğini merak ettiğim bir ilişki hakkında. Bu ilişki size sağlam bir zeminde olmadığınızı hissettiren türdendi. Bu his heyecan veren fakat aynı zamanda aşırı derecede endişe veren bir his. Bir nevi merakın çılgına dönüşmüş şekli gibi.Bu şarkı kesinlikle endişe duymanın ve sorgulamanın çılgına dönüşmüş halini belli ediyor. Fakat bir ilişkinin incinebilir, narin ve endişe dolu olması, o ilişkinin değersiz olduğu ya da heyecan verici,güzel ve tüm aradığımız o şey olmadığı anlamına gelmiyor."

ALL YOU HAD TO DO WAS STAY
"Bu şarkıda gördüğüm bir rüyadan etkilendim. Bu basın önünde yaşadığınız utanç veren bir an ile ilgiliydi ve temelde bu rüya o zamanlar benim için önemli olan birisiyle konuşmaya çalışmamı içeriyordu. Normal bir şey söylemek yerine yüksek sesle 'Kal' diyordum ve ne olursa olsun söylemeye çalıştığım şey birden ağzımdan çıkı verdi. Kafayı yemiş bir şekilde uyandım ve bunu bir şarkının içinde yazmaya karar verdim."

"Shake It Off"
“Eleştiri,dedikodu ve aşağılama olayları ile nasıl başa çıktığım hakkında. Şimdi bu olaylar ile gülerek başa çıkıyorum. Mağdur hissetmek istemiyorum. Dört yıl önce "Neden beni aşağılıyorsun? Neden senin gözünde hiç bir şeyi doğru yapamıyorum?" bakış açımla yazdığım "Mean" şarkımı yayınlamıştım. Bu şarkı yarı mağlup edilmiş bir yerden geliyordu. Bir kaç yıl ilerisinde ise "Shake It Off" şöyle söylüyor "Ne var biliyor musun, kendim olmam konusunda rahatsız oluyorsan daha çok kendim olmaya devam edeceğim ve senden daha çok eğleneceğim. Yani ne söylediğinin önemi yok.' "

I WISH YOU WOULD
“Bu Jack Antonoff ile yazdığım ilk şarkı. Bir kişi diğer kişiyi özler ama çok gururlu olduğundan bunu söyleyemez. Bu arada diğer kişi oradadır ve onu özlüyordur. Birbirlerini özlemişlerdir fakat bunu söylemiyorlardır. Bu benim hayatım da oldu. Bu yüzden bunu iki sahnenin oynandığı sinematik bir yol kullanarak anlatmak istedim. Sonra final sahnesine geldiğinizde birisinin şöyle söylemek istediğine karar verdiğini görüyorsunuz; "Tamamen yalan bir aşkımız vardı,kaçıp saklanma hissi veren fakat bize hemde geri dönme hissi veren." Yani bu şarkı bir nevi asla gerçek olmayan dramatik bir aşkı anlatıyor"

BAD BLOOD

“’Bad Blood, son zamanlarda yaşadığım yeni bir kalp kırıklığı hakkında olan ve bu arkadaşım olmasını istediğim ve arkadaşım olduğunu sandığım birisinin barizce arkadaş olmadığımızı belli etmesi hakkında. Bu gerçekten saygı duyduğum birisiydi. Bu yüzden bu kişiden gelen kırıcı hareket yıkıcı oldu. Bu şarkı ilk defa kendi tarafımı tuttuğum bir ilişki hakkında çünkü o hep daha cesur ve daha baskındı. Bence insanın kendisini desteklemesi önemli bir şey ve eğer yaptığı bu cesurluk ile şarkıda başa çıkma şekli bunu nasıl yapması gerektiğini yazmaktı."

WILDEST DREAMS

“’Wildest Dreams’ değişmiş bir aşka olan bakış açımın harika bir örneği. Yıllar boyunca tecürübelenmiş ve bir kaç kez hayal kırıklığına uğramış birisinin bazı şeyleri daha gerçekçi açıdan düşünmeye başladığını fark ettim.Bu birisiyle tanışmak gibi bir şey değil.Eğer karşılıklı bir sevgi varsa bu tabikide sonsuza kadar sürer. Artık aşka bu şekilde bakmıyorum. Aşka olan bakış açım daha umutsuz ki bunun anlamı benim için şöyle, eğer birisiyle tanışmışsam ve konuşmuşsam ilk düşündüğüm şu oluyor; "Ne zaman bitecek,umarım beni iyi hatırlar" Bu yüzden bu şarkı birisiyle olan ani konuşmam ve onunla ilk tanıştığımda olan canlı düşüncelerim hakkında.

How You Get the Girl
Bu şarkı sevgilisinden ayrılan ve 6 boyunca ortalıkta görünmeyen ama sonra kızı geri kazanmaya çalışan bir erkek için kullanım klavuzu. Ve bu sadece "Naber? Seni özledim" tarzında mesaj atmak gibi basit bir yolla olmaz. Bu işe yaramaz. Bu şarkıda yazanların hepsini yapmak zorundasınız.

This Love
Bu çok erken yazdığım ve farklı vokal tarzları denerken yaptığım bir şarkıydı. Akılda kalıcı bir ses olsun istedim. Bu şarkıyı diğer şarkılardan daha farklı olarak söyledim. Şarkıda 2 vokal var. Birisini çok önemsediğinizde ve ilişkiye hazır olmadığını bildiğinizde gitmesine izin verirsiniz. Birisinin gitmesine izin vermek zorunda olmak ve bunu istemeyerek yapmak kötü bir şey. Bence bir ilişkiyi yaşamak için doğru zaman olmadığnı bildiğinizde bencil olmamalısınız. Eğer böyle bir karar vermişseniz ve o kişinin hayatınızda olması gerekiyorsa geri dönecektir. Bu şarkı ise o kişi geri geldiğinde hissetiklerimden oluşuyor.

I KNOW PLACES

‘I Know Places’ şarkımı Ryan Tedder ile birlikte yazdım ve bu onunla yazdığım ilk şarkıydı. Şarkıyı kabaca piyanoda çaldığım bir ses kaydını ona gönderdim. Çok sevdi ve üzerinde çalışmaya başladık.Diğer insanların nasıl da ilişkiyi mahvettiği hakkında. Eğer ilişkiyi yaşayanların bir şansı varsa ve belkide bu ilişkiye başlamanın en iyi yolu bunu sır olarak saklamaksa bunu mahvediyorlar. Bu şarkıda er ya da geç bir şey yapmak zorunda kalsam bu ilişkiyi nasıl saklamam gerektiği hakkında.

CLEAN
"Clean'in albümün son şarkısı olmasının bir sürü nedeni var ama en önemlisi şu ki,şarkı son bir kaç yılda yaşadığım duygusal aşamaların bitişi gibi. Çünkü özel hayatımın gerçekten çok fazla tartışılması ve eleştirilmesi beni bir bakıma lekelenmiş gibi hissettirdi. Ve bu tartışmalar müzikle ilgili değildi. Gurur duyduğum,tura çıktığım ve biletleri tükenmiş stadyumlarda konser vermiş olmam varken, onlar hala sadece özel hayatım hakkında konuşmayı başarıyorlar. Bu beni üzüyor. Hayatımın yeniden benim olduğunu hissetmeye başladığım, müziğimin ön planda olduğu albümümün son şarkısı bu. Hayatımı kendi isteklerime göre yaşıyorum ve biliyordum ki insanların benim hakkında ne düşündüklerini daha fazla önemseyemezdim. Buna insanların önemli olmayan şeyler hakkında daha az konuştuğunu anladığım zaman karar verdim. Bu şarkıyı uzun zamandır idolüm olan Imogen Heap ile birlikte yaptık. Red Tur için Londra'da iken bana ulaştı. Yani bu ‘Clean’ adlı şarkıyı yazdık ve bu şarkı aslında acıyı hissetmek için kendisine izin veren ve sonra birden bu acının üstesinden başka şekilde gelmeye karar veren birisi hakkında."
https://taylorswiftturkey13.yetkin-forum.com

1989 Albümü
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Red Albümü