Taylor Swift Turkey
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Taylor Swift Turkey

Türkiye'nin En Yeni Taylor Swift Hayran Forumu

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Red Albümü

YazarMesaj
folklore
Yönetici
Yönetici
folklore

Red Albümü Empty
MesajKonu: Red Albümü   Red Albümü Icon_minitimeÇarş. Ağus. 14, 2013 9:02 am

State Of Grace

"State of Grace bu albümü yapmaya başladığım zaman yazdığım bir şarkı. Ve bence bu şarkıdaki tek bir satır, albümün geri kalanının ne anlattığını görmenize yardımcı oluyor: “Doğru ve dürüst bir şekilde oynamazsan aşk acımasız bir oyundur”. Bu albümün geri kalanıyla ilgili bir nevi uyarı gibi. Eğer aşk oyununu doğru bir şekilde oynamazsanız olacakları gösteriyor. Bu şarkıyı dinlediğinizde fark edeceksiniz ki seçebileceğiniz iki yol vardır. Ya insanlara karşı iyi olursunuz ya da adil bir şekilde oynamazsınız. İki seçeneğin de doğurduğu sonuçlar albüme yansıtıldı.”

Red
"Red bu albümümün yapımının yarısındayken yazdığım bir şarkı ve bu şarkı albümün ne olacağını değiştirdi. Bu şarkı farklı renklerdeki farklı duyguların uyumu hakkında.Bu albümü yapma sürecinde hissettiğin çoğu duygular kırmızıydı,spektrumun sonundaki kızgınlık ve mutluluk,bu benim albümünün ne şekilde olacağına olan bakış açımı değiştirdi çünkü benim için bu şarkı çok farklı ve çok betimsel. Bu bir nevi yapmak istediğimin genişletilmiş haliydi."
Treacherous
"Treacherous'ı Dan Wilson ile birlikte yazdım.Bir şeylerin tehlikeli ve aynı zamanda çekici olduğu bir fikir keşfetmek istedim.Şarkının 2. nakarat kısmındaki şu satır"Nothing safe is worth the drive" benim albümüm hakkındaki bir çok şeyi ifade ediyor."

I Knew You Were Trouble
"Bu şarkı bir deneyim hakkında , bu adamı ilk gördüğümde kötü bir havadis olacağını biliyordum. Onu gördüğümde tüm kırmızı uyarı bayraklarım ortaya cıktı ama hepsini göz ardı ettim ve buna rağmen ona yine de inandım. "Yazıklar olsun sana , kalbimi kırdın" demem gereken yerde "Yazıklar olsun bana , kalbimi kırmana izin verdim. Bunu yapacağını biliyordum." dedim. Biliyor musun? Bu çok ilginç bir duygu , bu dersi öğrendiğimi fark ettiklerin de şimdiye kadar topladığım sağ duyularımı gözardı ettim."

All Too Well
"All Too Well kendim yazdığım bir şarkı. Albümde ilk bestelenip, kaydedilen şarkı da bu. Çünkü güzel bir hikaye fikri bulmuştum. Hikaye, birisiyle tanışma ve bu masum başlangıcın ayrıntıları ile ilgili. Daha sonra bu hikaye acı bir sonla biter. Gerçekten duygusal bir şarkı. Çünkü, sana bu kayıpların neden bu kadar üzücü olduğunu gösteriyor. Çünkü, sana bunları hatırlatıyor. Ne kadar acı olduğunu..."
"Speak Now tur için ses provası yaparken bir fikir aklıma geldi. Sürekli akortlar ile oynamaya başladım. Sonra grupta bana katıldı , doğaçlamaya başladım ve bunu kaydettik. Şarkının çoğu o gün kaydedildi."
"Ne zaman şarkı yazarsam yaşadığım şeylere sadık kalmaya çalışıyorum. Ve bu yüzden şarkılarım hayatımdaki insanlardan ve beni etkileyen şeylerden oluşuyor. Çünkü bu şekilde şarkı yazmak nasıl hissettiğinizi söylemenin en doğru şeklidir. Fakat bazen hissettiğiniz şeyler karışıktır ve nasıl söyleyeceğinizi bulamamışsınızdır. Bence bu birisini özlediğinizde ya da birisini kaybettiğinizde ya da birisini unutmaya çalıştığınızda çok fazla olabilen bir şey. Ve artık bu konuda ne hissettiğinizi bilemezsiniz. Bu benim başıma bir kez geldi ve unutmak için yazmam gerektiğini biliyordum ve bunun hakkında ne hissettiğimi yazmak yerine neler olduğunu yazmanın daha iyi olacağına karar verdim çünkü her şeyi hatırlıyordum"

22
"22 şarkısının fikri uçaktayken aklıma geldi. İnince direk Max Martin ve Yohan Shellback ile stüdyoya koştum. Ve aynen şöyle dedim: "Hey, siz. Şunu dinlemelisiniz!" Sonra onlar bunu gerçekten beğendiler. Ve üzerinde biraz daha çalıştık. Sözleri olarak, arkadaşlarımla yaz tatilimin nasıl geçtiği hakkında bir şarkı yazmak istedim. Arkadaşlarla şu şekildeydik "Biz yirmili yaşlarımızdayız. Ve hiçbir şey bilmiyoruz. Bu harika!" Ve genelde eğlence ve abur cuburla alakalı. Şunu da söylemek zorundayım; muhtemelen albümdeki en iyi parça!"

I Almost Do
"Bu şarkı o kişinin hayatı hakkında,herkesin bir tane hayatı olduğu gibi,belkide iki, o kaç tanesine sahip bilmiyorum ama en azından artık bir kişinin hayatına sahip değil, belki yaraladı belki üzdü ya da belkide sadece her şey bitti.Fakat bazen onu aramak istersin bunun iyi bir fikir olduğunu düşünürsün. Ve ben az daha bunu yapıyordum.."
"Birisini geri almayı ve yeniden denemek istediğinizde fakat bunu başaramadığınız da hissedilen çatışma hakkında yazdığım bir şarkı. Başaramazsın çünkü bu ilişki sizi derinden yaralamıştır ve aynı şeyleri yeniden yaşamayı göze alamayacağınızı bilirsiniz. Bu yüzden oturur ve onun nerede olduğunu merak eder ya da sizi düşündüğünü umarsınız. Onu aramak için telefonu alırsınız fakat yapamazsınız Bu aslında bu kişiyi aramim diye şarkı yazmaya ihtiyacım olan bir duygu. Şarkı yazmak telefon etmek yerine yaptığım bir şey oldu."

We Are Never Ever Getting Back Together
"We Are Never Ever Getting Back Together'ı yazmak gerçekten stüdyoda yaşadığım en komik deneyimlerden biri oldu. Çünkü yazmak için bir çaba bile sarf etmedik, hikaye kendiliğinden o sırada oluştu. Yani şöyle Max Martin benim en sevdiğim iki prodüktörden biridir ve bu iki prodüktörün ikisi de benim gözümde dahiler. Max ile birlikte stüdyoda otururken eski sevgilimin arkadaşlarından biri stüdyoya geldi ve "tekrar birleşeceğinizi duydum." diye konuşmaya başladı. Ve kesinlikle ortada bir birleşme yoktu, olmasının imkanı da yoktu. Arkadaşı stüdyodan ayrılınca Max, "bu da neydi şimdi" dedi. Ben de ona olan biteni anlatmaya başladım. Durmadan barışıp ayrıldığımızı, yine barışıp yine ayrıldığımızı yani en iğrenç durumu yaşadığımızdan bahsettim ve elime gitarı aldığım zaman, Max hemen "biz bunu yazıyoruz, bu şarkıda bu hikayeyi anlatmalıyız!" dedi ve ben de "we are NEVER EVEEER" diye şarkıya girmeliyim dedim, her şey bir anda oluştu."

Stay Stay Stay

"Bu şarkıyı, mükemmel olmayan ilişkilerde ne gördüğüm hakkında yazdım. Bazen, birisi yüzünden hasta olduğun anlar bile vardır. Ve bunun yüzünden küçük, aptal kavgalara girişirsiniz. Ama bu kavgalar 'Kal' sözcüğünün değerini arttırır. Çünkü, burada 'Onsuz' yaşayamayacağınız bir şeyler vardır. Dersin ki; Seninle tüm hayatım boyunca takılmak isterdim.. Ve bence bu muhtemelen 'birini' bulmanın anahtarı... Eğer sen onlarla birlikte sonsuza dek takılmayı istersen sadece 'Kal Kal Kal'."

The Last Time
"The Last Time, Snow Patrol grubundan Gary Lightbody ile yazdığım bir şarkı. Her zaman, favori grubum olan Snow Patrol ile birlikte çelışmak istemişimdir. Ve benim başımdan da geçen bazı olaylar hakkında yazdığımız bir şarkı... Bir kapı düşün. Bilirsin. Kız arkadaşını terk eden bir adam kapıdan çıkar, dışarıdaki soğuk havaya rağmen buna katlanır. Gelir, yeniden ve yeniden kızdan ikinci bir şans vermesini ister. Kapının diğer tarafında ise gözlerindeki yaşlara katlanmaya çalışan bir kız vardır. Adama aşık olduğu günleri hatırlayıp, onunla nasıl tekrar birlikte olabileceklerini merak eder. Ama yeniden kalbinin kırılmasını istemez. Ve hikaye, bunun son defa olacağına söz veren bu iki insan ile ilgili. Kız onunla tekrar birlikte olmayacağına söz veriyor. Adam ise onun artık terk edip kalbini kırmayacağına söz verir."

Sad Beautiful Tragic

"Sad Beautiful Tragic gerçekten kalbime çok yakın. Şov sonrası otobüsteydim, aylar önce biten o ilişkiyi düşündüğümü hatırlıyorum. O duygu artık üzüntü, öfke ya da onun gibi bir şey olmaktan çıkmıştı. Hüzünlü bir kayıptı. Sadece gitarımı aldım ve tesadüfen kafiyeler buldum, Magic'i, Tragic'le kafiyeledim, birkaç şeyi değiştirdim ve what a sad beautiful tragic love affairle bitirdim. Neyin yanlış gittiğini belirsiz bir hatırlama ile anlatmak istedim. Bulanık bir gri gibi. Geriye bakıp, geri alamayacağın ya da değiştiremeyeceğin bir şey gibi."

The Lucky One
The Lucky One'ı Avusturalyada yazdım. Bunu benim hayatımdaki korkularımdan esinlenerek ve diğer insanlardan esinlenerek yazdım. 3 ya da 4 farklı sanatçı hakkında,kim olduklarını asla söylemeyeceğim, diğer insanların kariyerine bakarak çok zaman harcadım ve onları izlerken bazı notlar aldım." Ama onların hikayelerini anlatmaktan çok ,nelerden korktuğumdan bahsettim. Tüm düşünceler içinde kaybolmayı ;ve yalnızlığı ve yanlış anlaşılmaları;insanların şanslı olduğunuzu düşünmesini ama gerçekte böyle olmaması... Çok korkuyorum "Şanslı birinin”bir yere gitmesinden.."

Everything Has Changed
"Bu şarkı aşık olma hakkında. Birisiyle tanıştığınızda aniden tüm dünyaya olan bakış açınızın değişmesi hakkında. Artık bir kişi yerine iki kişi hakkında düşünmeye başlarsınız.Bir şarkı yazarken gerçekten kendimden geçerim ve şarkıyı yazarken o kişiye neler söyleyebilirim diye düşünürüm.Ve daha sonrasında şarkıyı bir kaç gün kafamda düzenlerim her dizenin sımsıkı olmasını isterim.Bu şarkıyı trambolin üzerinde otururken  yazdık. Çok eğlenceliydi ...Şöyle bir şey oldu; Ed'e 'Hey,bahçemde yeni bir trambolin var onu görmek ister misin?' diye sormuştum o da kabul ederek yanında bir gitarla birlikte gelmişti. Evimin arka bahçesindeki trambolin üzerinde otururken tüm şarkıyı yazıp bitirdik. Şarkıyı yazarken üzerinde zıpladık çünkü o bir  trambolindi:). Bu eğlenceliydi ve ikimizinde olgunluk yaşı sanırım 8."

Starlight
“60’ların stilinden çok ilham alırım bu yüzden gider 50 ve 60’ların siyah beyaz resimlerine bakarım ve bir gün tesadüfen bir dansta dans eden iki çocuğun olduğu bir resim buldum. Bana hemen o gecede olmanın onları ne kadar eğlendirdiğini falan düşündürdü. Resimdekiler  Ethel Kennedy ve Robert F. Kennedy’di. Onların nasıl tanıştıklarını falan bilmeden böyle bir şarkı yazdım. Ve sonra kızı Rory birkaç hafta sonra bir şova gelmişti ve ona bu şarkıdan bahsetmiştim ve o da bana annesiyle tanışmam gerektiğini annesinin bunu istediğini söylemişti.”

Begin Again
"Albümümdeki son şarkı , ilişkinin başlangıçtaki tatlılığı ve ilişkinin sonundaki acıları anlatıyor.Eğer benim gibi insanları memnun eden biriyseniz , birileri sizi her zaman eleştirir , kendinizle ilgili yaptığınız çalışmalarda küçük değişiklikler yaparsınız.
Eğer çok fazla değişiklik yaparsanız ,kim olduğunuzu unutursunuz.Yani bu bir aşk şarkısı değil , bu kendine olan güveni geri getirmekle ilgili. İlk ilham Avrupa'da(2011'in başında) turnedeyken geldi.Bir müddet yalnız kaldım ve benim geçmiş deneyimlerim hakkında düşünmek için zamanım vardı.Kendi güvensizliklerimi sıraladım. Bu kayıt edebilmek için güzel bir yol çünkü bu kırılma devriydi. Ve ben bu şarkımda Yağmur yerine güneş ışığı çizdim. Ben bazı insanları parçalar halinde bir araya getirdim."
"Bu, gerçekten kötü sonlanan bir ilişkiden sonra, zor bir ayrılığın ardından, kendinizi toparlamaya başlayıp, tüm yaşadıklarınıza rağmen ilk buluşmaya gitmeniz hakkında. Oraya giderken sanki tüm kırgınlığınızı da birlikte götürüyorsunuz."
https://taylorswiftturkey13.yetkin-forum.com

Red Albümü
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» 1989 Albümü